Akwarelowe miniatury – pejzaże abstrakcyjne SYNTHESIS, 2021

SYNTHESIS to cykl akwarelowych impresji, synteza wrażeń z obcowania z naturą. Proste w formie, wyjątkowe w kolorystyce. Abstrakcyjne, wykonane w unikalnej technice prace są eteryczne, transcendentne i silnie sugestywne.  Obrazy mają własny, niepowtarzalny charakter. Ktoś kto raz widział obrazy tej serii nieomylnie rozpozna kolejne! 

Są odzwierciedleniem zmienności natury, migoczą światłem i kolorem. Pociągają zmysłowością i wrażliwością na niuanse barw.  Obrazy, które wnikają w nas. Można się do nich budzić, szukać w nich ukojenia, wspominać miniony czas. Każdy obraz wyzwala wyobraźnię, wywołuje u widza własne, tylko jemu znane skojarzenia i przeżycia. 

Jarosław Filipek jest malarzem kolorystą. Jego obrazy są pełne zdecydowanych, intensywnych i soczystych barw. Artysta bawi się ich zestawieniami i mieszaniem. . Kontrastuje i splata je w pełne uroku i bezpretensjonalnie intensywne, unikalne gamy. Nie używa barwy wprost. Szuka kolorów wyjątkowych, buduje zestawienia nieoczywiste. Sugeruje, pozwala na interpretację, na swobodny odbiór. Wynika to z jego wizji przyrody. Artysta namawia nas byśmy otworzyli wyobraźnię, przełożyli abstrakcyjne prace na znane skojarzenia i wspomnienia. Uczy przewrotnego patrzenia na świat przyrody. Zwykle postrzegamy przyrodę jako ogólne piękno, ale nie zwracamy uwagi na detale. Zazwyczaj patrzymy szybko, nie studiujemy, nie podziwiamy form, chwili, momentu postrzegania.

SYNTHESIS namawia nas abyśmy się zatrzymali i podziwiali moment, grę kolorów, tysiące odcieni.