Wystawa pejzaży abstrakcyjnych z cyklu SYNTHESIS

SYNTHESIS  Pejzaże abstrakcyjne Jarosław Filipek

Obrazy SYNTHESIS ukazują Jarosława FIlipka jako artystę abstrakcyjnego. Chociaż mówi o swoich obrazach jako o pejzażach, dalekie są one od przedstawiania typowych widoków. To cykl akwarelowych impresji, synteza wrażeń z obcowania z naturą. Proste w formie, wyjątkowe w kolorystyce. Pejzaże abstrakcyjne, wykonane w unikalnej technice prace są eteryczne, transcendentne i silnie sugestywne. 

Są odzwierciedleniem zmienności natury, migoczą światłem i kolorem. Pociągają zmysłowością i wrażliwością na niuanse barw.  Obrazy, które wnikają w nas. Można się do nich budzić, szukać w nich ukojenia, wspominać miniony czas. Każdy obraz może wyzwolić wyobraźnię, wywołać u widza własne, tylko jemu znane skojarzenia i przeżycia. 

Jarosław Filipek jest malarzem kolorystą. Jego obrazy są pełne zdecydowanych, intensywnych i soczystych barw. Artysta bawi się ich zestawieniami i mieszaniem. . Kontrastuje i splata je w pełne uroku i bezpretensjonalnie intensywne, unikalne gamy. Nie używa barwy wprost. Szuka kolorów wyjątkowych, buduje zestawienia nieoczywiste. Artysta chce abyśmy otworzyli wyobraźnię, przełożyli abstrakcyjne prace na znane skojarzenia i wspomnienia. Sugeruje, pozwala na interpretację, na swobodny odbiór. Wynika to z jego wizji przyrody. Zwykle postrzegamy przyrodę jako ogólne piękno, ale nie zwracamy uwagi na jej zmienność. Oglądamy szybko, nie studiujemy, nie podziwiamy, nie kontemplujemy. Pejzaży abstrakcyjne SYNTHESIS namawia nas abyśmy się zatrzymali i przez dłuższą chwilę studiowali grę tysiąca zmieniających się barw i form.