Warsztaty 'Dotknij obrazu’

Projekt Dotknąć obrazu, dotknąć abstrakcji to wystawy, pokazy, wykłady i warsztaty inicjujące zmiany w myśleniu o relacjach sztuki abstrakcyjnej i natury. Projekt odpowiada na potrzeby pojedynczych dzieci, dorosłych jak i ich całych rodzin. Unikalną cechą projektu jest także jego dostosowanie do osób niewidomych. Uczestnictwo w projekcie wspiera:

– Rozwój sensomotoryczny

– Budowanie świadomości ciała i przestrzeni

– Rozwijanie percepcji wielozmysłowej, wzbogacenie wrażeń zmysłowych

– Poznawanie nowych form wyrazu i działań artystycznych

– Rozbudzenie wyobraźni

Moim celem jest pokazanie wielozmysłowości. Poszerzenie sposobów percepcji obrazu. Wydobycie różnic w barwie (zmienny kolor, różnorodność odczuć przy dotykaniu, paleta brzmień gdy ich dotykamy).

Nawiązując do tytułu wystawy, uczestniczy ćwiczą multizmysłowy odbiór sztuki, obrazów.

  • wzrok – nacisk na barwę (zmienność koloru), światło, odbicia, refleksy, samo oświetlenie
  • dotyk – obiekty, nie wiem czy wszystkie, na płasko, tak aby można było je dotykać, sala z nikłym oświetleniem odsuwającym uwagę od wzroku
  • słuch – współpracuję z muzykami jazzowymi, więc wprowadzony dźwięk, możliwość ‘grania’ na pracach, przesuwania czymś po ich powierzchni aby brzmiały

Cały czas zbieram doświadczenia z odbioru moich prac. Współpracuję ze szkołami i domami kultury. W ramach zajęć plastycznych eksperymentujemy, podpatruję reakcje i interakcje z obiektami. Rodzą się nowe pomysły. Miękkie faktury, wklejone wstawki, duże zróżnicowanie formatów zarówno jeżeli chodzi o wielkość jak i proporcje.

Wszystko w jednym celu. Pokazania jak niesamowitymi zmysłami dysponujemy, jak różnorodny i ciekawy jest świat wokół nas, tylko trzeba zwolnić, pokontemplować. Pejzaż jest pretekstem, bo wszyscy mamy kontakt z krajobrazami – łatwiej jest odbiorcom przez to odniesienie abstrachować. Dzieci bardzo szybko zauważają że krajobrazu ‘dotykamy’ na przykład stopami – co innego czujemy stojąć na kamieniu, piasku czy trawie. Że dotykamy go twarzą smaganą przez wiatr lub krople deszczu.