Warsztaty DOTKNIJ OBRAZU podczas Izabeliński Spotkań z Książką

Warsztaty to proste doświadczenie. Uczestnicy nie widzą wcześniej obrazu. Najpierw zasłoniają sobie oczy. Następnie 'oglądają’ obraz dotykając powierzchni obrazu, odczuwając różnice w fakturze i strukturze powierzchni i próbują go sobie 'wyobrazić’. W kolejnym kroku rysują to co zapamiętali. Ostatnia część doświadczenia to porównanie wykonanego rysunku z widokiem obrazu, którego wcześniej dotykali. U każdego z uczestników eksperymentu pojawia się zarówno zdzieiwnie jak i fascynacja. Komentarze pokazują bogate spektrum odczuć i wrażeń.
Wszyscy uczestnicy zabawy zwracali uwagę na unikalność doświadczenia. Przyznawali także, że nigdy tak długo nie studiowali jednego obrazu! W eksperymencie w sumie uczestniczyło około stu osób, najmłodszy miał 6 lat, najstarszy 82 lata.
Czego się nauczyli? Że koncentrując się na naszych zmysłach, możemy odczuwać więcej, pełniej, bogaciej. Wszyscy, 'podczas oglądania dotykiem’ zwracali także uwagę na dźwięk. Przesuwając dłonią po trójwymiarowym obrazie słyszało szelesty i odgłosy drapania. Połączenie zmysłu dotyku i słuchu, multi zmysłowość studiowanego pejzażu, porównywali do kontaktu z krajobrazem. Szum drzew, dotyk powierzchni na której się stoi, bryza powietrza na twarzy lub wilgoć kropel podczas deszczu. Warsztaty podczas Izabelińskich Spotkań z Książką to element promocji projektu realizowanego przez FUNDACJĘ DOTKNIJ OBRAZU. Projekt gościł już w szkołach, muzeach i ośrodkach kultury.