Dwory polskie w akwareli, 2020

DWORY POLSKIE – cykl malarski

Fascynacja polską architekturą i kulturą były podstawą namalowania serii DWORY POLSKIE w akwareli. Dwór szlachecki był elementem polskiego krajobrazu. Od małych wiejskich domostw po wielkie reprezentacyjne rezydencje. Zawsze wpisany w krajobraz i otoczony przyrodą.

Seria DWORY POLSKIE w akwareli to impresje krajobrazowe, malowane zdecydowaną kreską, stawianą z pełnym wyrachowania gestem. Uzupełniane sepiowymi plamami na białym papierze. Tworzą klimatyczne kompozycje. Obrazy przepełnione światłem.

Prace są syntetyczne, bez zbędnych detali. Czasami prawie ascetyczne, a przecież niezwykle precyzyjnie, oddają niezwykłość pejzażu i architektury. Każda praca w tej serii ma unikalny charakter, którego wspólnym mianownikiem jest wyrazistość przekazu. 

Wykształcenie architektoniczne i artystyczne twórcy pozwala malować swobodnie i precyzyjnie. Użyta kolorystyka sepii patynuje wspomnienia, snuje nostalgiczne opowieści o życiu blisko natury. jest ukłonem w stronę tradycji. Prace oprawione są w passe-partout o ciepło brązowym lub kremowym kolorze.

Dwory szlacheckie, stanowiące perły polskiego krajobrazu, zachwycają nie tylko swoją architekturą, ale również historią, która splata się wokół ich murowanych ścian. Akwarele stworzone z pasją i umiejętnością oddają unikalny charakter tych miejsc, ukazując zarówno piękno detali architektonicznych, jak i atmosferę przesiąkniętą historią.

Architektura w akwareli

W miarę przemierzania akwarelowego pejzażu dworów polskich, zauważamy różnorodność stylów architektonicznych, które składają się na bogactwo naszego dziedzictwa kulturowego. Gotyckie łuki, renesansowe zdobienia czy barokowe balustrady stanowią nie tylko ozdobę, lecz także opowiadają o zmieniających się trendach i gustach w różnych epokach. Dwory polskie w akwareli przenoszą nas w czasie, pozwalając nam śledzić ewolucję architektoniczną tych szlacheckich rezydencji.

Wielkim atutem akwarel są ich barwy, które potrafią oddać nie tylko koloryt budowli, ale również charakterystyczne dla Polski pejzaże. Zieleń parków i ogrodów otaczających dwory, błękit nieba, ceglaste dachy – te elementy składają się na niepowtarzalny klimat, który artysta z powodzeniem przenosi na papier. Akwarele stają się wizualnym hołdem dla piękna polskiej przyrody, jednocześnie eksponując piękno dworów jako integralnej części tego krajobrazu.

Opis obrazów:

Cykjl Dwory polskie w akwareli:

Technika: akwarela Maimeri na papierze Steinbach

Wymiar rysunku w oprawie: 20cmx30cm

Wymiar passe-partout: 30cmx40cm, do wyboru w kolorze ciepłego brązu lub kremowym

Oprawa: ramka aluminiowa złota bez szyby

Opis i podpis: sygnowane „Filipek” na awersie, pełen opis na rewersie

Cena 1300 PLN