Dwory ziemiańskie – cykl akwareli

Dwory ziemiańskie – fascynacja tradycją

Fascynacja polską architekturą i kulturą były podstawą namalowania serii DWORY ZIEMIAŃSKIE. Dwór szlachecki był elementem polskiego krajobrazu. Od małych wiejskich domostw po wielkie reprezentacyjne rezydencje. Zawsze wpisany w krajobraz i otoczony przyrodą.

Seria DWORY ZIEMIAŃSKIE to impresje krajobrazowe, malowane zdecydowaną kreską, stawianą z pełnym wyrachowania gestem. Uzupełniane sepiowymi plamami na białym papierze. Tworzą klimatyczne kompozycje. Obrazy przepełnione światłem.

Cykl akwareli – dwory ziemiańskie

Prace są syntetyczne, bez zbędnych detali. Czasami prawie ascetyczne, a przecież niezwykle precyzyjnie, oddają niezwykłość pejzażu i architektury. Każda praca w tej serii ma unikalny charakter, którego wspólnym mianownikiem jest wyrazistość przekazu. 

Wykształcenie architektoniczne i artystyczne twórcy pozwala malować swobodnie i precyzyjnie. Użyta kolorystyka sepii patynuje wspomnienia, snuje nostalgiczne opowieści o życiu blisko natury. jest ukłonem w stronę tradycji. Prace oprawione są w passe-partout o ciepło brązowym lub kremowym kolorze.Dodatkowo błysk starego złota ramy zamyka koncept plastyczny pracy. 

Technika: malowane sepiowym tuszem na papierze

Wymiar rysunku w oprawie: 21cmx30cm

Wymiar passe-partout: 30cmx40cm, do wyboru w kolorze ciepłego brązu lub kremowym

Sygnowane „Filipek” na awersie, pełne opis na rewersie

„Dwory szlacheckie – Cykl Akwareli: Kunszt Artystyczny i Kultura Arystokracji”

Dwory polskie, stanowiące nieodłączny element krajobrazu historycznego Polski, zostały uwiecznione w niezwykłym cyklu akwarelowym, stanowiącym arcydzieło sztuki malarskiej. Ten malowniczy cykl ukazuje nie tylko architekturę dworów, ale także odzwierciedla ducha i kulturę szlacheckiego społeczeństwa, które przez wieki wpływało na kształtowanie polskiej historii i tradycji.

Cykl akwareli, będący wynikiem artystycznej pasji i wnikliwej obserwacji, przenosi widza w świat dworskiego życia. Każda akwarela, pełna detali i subtelnego piękna, ukazuje nie tylko zewnętrzną fasadę dworu, lecz również wnętrza pełne historii, tradycji i elegancji. Artysta posługujący się akwarelą potrafił uchwycić klimat panujący w poszczególnych miejscach, oddać charakterystyczne detale architektoniczne i zanurzyć widza w atmosferze minionych epok.

Akwarele – dwory polskie

Dwory polskie, pełniące funkcję zarówno rezydencji, jak i ośrodków życia społecznego, były świadkami licznych wydarzeń historycznych. Cykl akwareli ukazuje nie tylko majestatyczne dwory, lecz także otaczającą je przyrodę, parki, ogrody i aleje. To nie tylko portrety budowli, ale także malarskie opowieści o związku szlachty z ziemią, naturą i tradycją.

Ważnym aspektem tego cyklu jest ukazanie społecznego kontekstu dworskiego życia. Akwarele przedstawiające dwory szlacheckie często ukazują postacie szlacheckie w ich codziennych zajęciach, od polowań po biesiady. W ten sposób artysta oddaje nie tylko architekturę, ale także ducha szlacheckiego społeczeństwa, ujawniając jego wartości, zwyczaje i relacje społeczne.

Cykl akwareli „Dwory ZIEMIAŃSKIE” to nie tylko dokumentacja historyczna, lecz również manifest artystyczny. Artysta, posługując się delikatnym medium akwareli, potrafił uchwycić subtelności i niuanse, tworząc dzieło, które zarówno edukuje, jak i inspiruje. Dzięki tym malunkom, dziedzictwo dworskie staje się dostępne dla szerszej publiczności, a widzowie mają okazję zanurzyć się w bogactwo polskiej kultury i historii.

Sztuka uwydatnia on ważną rolę dworów szlacheckich jako świadków historii i kultury Polski. Po drugie, stanowi on świadectwo kunsztu artystycznego, zdolnego oddać piękno i atmosferę minionych epok. Wreszcie, cykl akwareli „Dwory zimiańskie” przypomina nam o znaczeniu zachowania dziedzictwa kulturowego i docenianiu piękna, które kształtowało historię naszego kraju.