Obrazy strukturalne – Fractal Landscape

Obrazy strukturalne z cyklu Fractal landscape. Abstrakcyjne malarstwo strukturalne, często nazywane również „obrazami strukturalnymi”, to obszar sztuki, który wykracza poza konwencje tradycyjnego wyrazu malarskiego. Stanowi to nurt, w którym artysta skupia się na istocie struktury i formy w dziele sztuki, eksplorując możliwości płótna, farby oraz innych środków wyrazu.

Geneza obrazów strukturalnych sięga XX wieku, kiedy to artyści poszukiwali nowych dróg wyrazu, odchodząc od konkretnego przedstawiania rzeczywistości. W tym kontekście, obrazy strukturalne stają się fascynującym polem eksperymentów, gdzie struktura staje się kluczowym elementem kompozycji.

Charakterystyczne dla obrazów strukturalnych są zabiegi związane z fakturą, warstwowością i eksperymentami z materią malarską. Farba staje się nie tylko nośnikiem koloru, ale również medium rzeźbiarskim, a struktura dzieła nabiera głębszego znaczenia. Warstwy farby, nakładane i zdrapywane, tworzą niepowtarzalną teksturę, a proces tworzenia staje się równie ważny, co samo dzieło.

Obrazy strukturalne stawiają przed widzem wyzwanie interpretacyjne. Bez konkretnego przedstawienia, odbiorca musi podjąć się własnej eksploracji, co może prowadzić do różnorodnych interpretacji. To subiektywne podejście do odbioru sprawia, że obrazy strukturalne angażują widza w aktywną rolę, zachęcając do refleksji nad naturą sztuki i jej wpływem na percepcję.

Wpływ obrazów strukturalnych na odbiorców jest zazwyczaj subiektywny i zależy od otwartości widza na nowe doznania. Dla niektórych może to być wyzwanie, ale dla innych stanowi fascynującą podróż w świat abstrakcji i struktury. Obrazy strukturalne otwierają pole do indywidualnych interpretacji, pozwalając każdemu na odkrywanie ukrytych głębi w malarskim eksperymencie artystycznym.

Pejzaże fraktalne to cykl prac wykonanych w autorskiej technice (farby a olejne i akrylowe, pasty i masy strukturalne na płótnie). Obrazy wyróżniają się fakturą połączoną z intensywności koloru i kontrastach soczystych barw. Artysta bawi się ich zestawieniami, splata je w urocze i bezpretensjonalnie intensywne impresje. Bogactwo struktur, jakie artysta uzyskuje dzięki zastosowaniu mas plastycznych, wzmacniają plastyczność obrazów.  Jarosław Filipek nie tworzy pejzaży oczywistych, pozwala na interpretację i swobodny odbiór. Namawia widza, aby zatrzymał się na dłużej, poczuł promienie słońca na twarzy, lekki poryw wiatru, zapach ziół, szum drzew – aby odszukał w pamięci przyjemność z odbierania natury wszystkim zmysłami.