Malarstwo fakturowe – obrazy z cyklu DOTKNIJ PEJZAŻU, 100×70

Malarstwo Fakturowe: Wizualna Ekspresja Poprzez Teksturę

Malarstwo fakturowe, często określane jako „impasto” lub „relief painting”, to technika malarska, która zdobywa coraz większą popularność w świecie sztuki współczesnej. Charakteryzuje się ona grubością warstw farby, nadając obrazowi trójwymiarowy charakter i intensywność tekstury. Ta forma sztuki wychodzi poza płaskość tradycyjnych płócien, eksplorując nowe możliwości wyrazu artystycznego poprzez zmysł dotyku i głębokość struktury.

Jedną z kluczowych cech malarstwa fakturowego jest odwaga artysty w nakładaniu gęstych warstw farby na płótno. Ta technika wymaga nie tylko umiejętności malarskich, ale także zdolności do kontrolowania konsystencji farby i jej nakładania, aby uzyskać pożądane efekty. Artysta w ten sposób staje się rzeźbiarzem płaskiej powierzchni, tworząc reliefowe kompozycje, które ożywiają obraz poprzez dynamikę i głębokość.

Jednym z najbardziej znanych mistrzów malarstwa fakturowego jest Vincent van Gogh. Jego charakterystyczny sposób nakładania farby, szczególnie w dziełach takich jak „Gwiaździsta Noc” czy „Pokój w Arles”, stał się ikonicznym przykładem tego stylu. Poprzez gęste, nieregularne pociągnięcia pędzla, van Gogh nie tylko oddawał emocje, ale również podkreślał istotność samego procesu tworzenia.

Malarstwo fakturowe nie tylko wzbogaca zmysł wzroku, ale również staje się doświadczeniem dotyku. Gładkie obszary kontrastujące z chropowatymi, wypukłymi fragmentami tworzą pełniejsze doświadczenie zmysłowe. To zaproszenie do zbliżenia się i zanurzenia w dziele sztuki, gdzie widz nie tylko obserwuje, ale także doświadcza fakturę farby palcami.

W kontekście współczesnych tendencji w sztuce, malarstwo fakturowe staje się manifestacją wolności wyrazu i poszukiwania nowych form estetycznych. Artystyczna eksploracja tekstury staje się przeciwwagą dla płaskości cyfrowego świata, kusząc nas do zanurzenia się w sensorycznej uczcie malarskich detalów. Ta forma sztuki stawia pytania o to, jak możemy rozwijać tradycje malarskie, jednocześnie otwierając drzwi do nowych wymiarów wizualnej ekspresji.

Podsumowując, malarstwo fakturowe to fascynująca odmiana sztuki malarskiej, która wykracza poza tradycyjne granice płótna. To odejście od płaskiej powierzchni na rzecz trójwymiarowego doświadczenia, w którym artysta, farba i widz łączą się w harmonijną symfonię struktur i emocji. Malarstwo fakturowe nie tylko bada nowe tereny artystycznego wyrazu, ale także przenosi naszą percepcję sztuki na nowy poziom zmysłowy i intelektualny.

Czy pejzaż może zmieniać się w czasie tak jak naturalny krajobraz?

Czy pejzaż można dotknąć? Czy pejzaż może rozbrzmiewać dźwiękiem?

Zarówno naturalny krajobraz jak i pejzaż (obraz), odbieramy zmysłem wzroku. Artysta w cyklu 'Dotknąć pejzażu’ odchodzi od konwencji malarstwa pejzażowego i namawia nas do rozszerzenia sposobu percepcji. W tytule wystawy zawarta jest wieloznaczność słowa ‘dotknąć’. Tworząc obiekty o bardzo bogatej, wręcz reliefowej strukturze – zachęca obserwatora do dotykania. Sam dotyka tematyki pejzażu na wiele sposobów, studiująć poprzez abstrakcyjne obiekty percepcję multizmysłową.

Krajobraz nie jest statyczny – wiatr przesuwa chmury, światło tworzy cienie, odbija się w wodzie, powstają refleksy. Podobnie pejzaże Jarosława Filipka, zmieniają się gdy oglądający się porusza. Zmieniają  się dynamicznie gdy przybliżamy się do pracy, przesuwamy perspektywę oglądania, patrzymy pod kątem. Efekty zmienności artysta uzyskuje dzięki grze światła oraz unikalnej technice malarskiej, łączącej strukturalne formy powstałe z wymieszania spoiwa akrylowego z piaskiem i zastosowaniu własnych farb i lakierów. Faktury tworzą cienie, powierzchnie pokryte farbami metalicznymi – opalizują, pokryte farbami fluorescencyjnymi – świecą, blyszczą przy zastosowaniu lakierow o wysokim poziomie odbijania światła, stają się matowe pod wpływem nakładania składników pochłaniających światło, sugerują atłasowość.